GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN PET ŞİŞELER
Bugün 35 adet
GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN GİYSİLER
Bugün 35 adet

Sürdürülebilir Tekstil


img

Günümüzde, sürdürülebilir tekstil medyada sıcak bir konudur. Sürdürülebilirlik, çoğu defilede de ele alınan bir konudur. Peki, sürdürülebilir nedir? Sürdürülebilir moda nedir? İlk önce bu kelimelerin anlamına göz atalım:

Moda

Bir moda trendi veya görünüm, tasarım veya davranışta en yeni neslin seçimi.

Giyim modanın ana bileşeni olmasına rağmen, aksesuarlar, ayakkabılar ve cüzdanlar da yeni görünümler yaratmak için kıyafetlerle birleştirilebilir.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. 21. yüzyılda genel olarak biyosfer ve uygarlığın bu yeteneğine atfen kullanılır. Aynı zamanda, kaynakların sömürülmesi, yatırımların yönü, teknolojik gelişmenin yönlendirilmesi ve kurumsal değişimin uyum içinde olduğu ve insan ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayabilme potansiyelinin hem günümüzde hem de gelecek için korunduğu dengeli bir ortamda değişimin sağlanması olarak tanımlanabilir. (Kaynak: Vikipedi)

Gelin detaylara birlikte bakalım…

Tekstilde Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir malzemeler, sürdürülebilir tekstillerin temelidir. Sentetik tekstiller, çağdaş kumaşlarımızın çoğunu yapmak için kullanılmaktadır. Sentetik malzemelerin çoğu, pek çok insanın bilmediği bir şey olan, gerçekten petrol kullanılarak oluşturulur. Petrolden yapılan lifler arasında spandeks, naylon ve polyester bulunur. Öte yandan petrol, arzı potansiyel olarak doğası gereği sınırlı olduğu ve özünde çıkarıcı olduğu için sürdürülebilir olmayabilir.

Sürdürülebilir tekstil, fazla kaynak kullanmadan uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış moda, giyim, ayakkabı, çanta veya aksesuarlar anlamına gelir.

Bu nedenle, ekonomik sürdürülebilirliklerini sağlamak istiyorsak, tekstilleri sürdürülebilir bir şekilde nasıl oluşturacağımızı öğrenmeliyiz. Pestisit kullanımını azaltmak, bunu başarmak için kilit bir stratejidir. Entegre haşere yönetimi sistemleri, pamuk gibi bitkileri korumak için kimyasal olmayan teknikleri kullanır. Bir mahsulün yetiştirilmesi veya hayvanların bakımı için gereken toprak, su ve kimyasalların (petrol ürünleri dahil) miktarı, dikkate alınması gereken başka bir faktördür.

Sürdürülebilir Tekstil Nedir?

Tekstil hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Giyim, ev dekorasyonu ve diğer amaçlar için kullanılırlar. Ayrıca çevre üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler. Tekstil endüstrisi, dünyayı en çok kirleten endüstrilerden biridir. Tekstil üretimi, küresel enerjinin %10'unu tüketir ve tüm endüstriyel atıkların %30'unu üretir. Tekstillerin çevresel etkisi çok büyüktür ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için ele alınmaları gerekir.

Çevre sorunlarının üstesinden gelmek için, bir tekstil malzemesi olarak işlevini sürdürürken kirliliği ve kaynak tüketimini azaltabilecek sürdürülebilir tekstillere odaklanmamız gerekiyor. Sentetik olanlar yerine geri dönüştürülmüş malzemeler veya doğal lifler kullanmak, eskileri yeniden kullanmak gibi tekstili daha sürdürülebilir hale getirmenin birçok yolu vardır.

Sürdürülebilir tekstiller çevre dostu bir kumaş türüdür. Pamuk ve kenevir gibi doğal kumaşlardan veya plastik şişeler gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılırlar. Bu kumaşlar dayanıklı ve biyolojik olarak parçalanabilir.

Sürdürülebilir Kumaş Nedir?

Sürdürülebilir kumaş kullanımı moda endüstrisinin oldukça önemli bir yönüdür. Sürdürülebilir kumaşlar, çevreye en az olumsuz etkisi olacak veya hiç olmayacak şekilde üretilmiş tekstil malzemeleridir. En yaygın sürdürülebilir kumaş türleri doğal lifler, geri dönüştürülmüş malzemeler ve organik liflerdir.

Sürdürülebilir kumaş kullanmanın birçok faydası vardır. Bir faydası, geri dönüştürülmüş malzemelerden veya bambu gibi yenilenebilir kaynaklardan yapıldıkları takdirde, bir topluluktaki kirlilik miktarını ve sera gazı emisyonlarını azaltabilmeleridir. Diğer bir faydası ise, bu kumaşların diğer kumaşlardan daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olması, bu da çöplükler için daha az atık ve giyim eşyalarını değiştirmek için daha az para harcanması anlamına gelir.

Sürdürülebilir kumaşlar, üretim sürecine, elyafın kalitesine veya kumaşın genel çevresel etkisini en aza indirmek amacıyla sıklıkla doğal veya geri dönüştürülmüş kaynaklar kullanılarak oluşturulur. Bu kumaşlar aynı zamanda atık yönetimine, su tasarrufuna, emisyonların azaltılmasına ve toprak yenilenmesine de yardımcı olabilir, ancak daha önce de belirtildiği gibi hiçbir kumaş tamamen sürdürülebilir olamaz.

Çeşitli tekstil ürünleri, çeşitli nedenlerle "sürdürülebilir" etiketini almıştır ve "sürdürülebilir kumaşlar" teriminin, çok sayıda çevre dostu malzemeyi bir araya getirmek için sıklıkla kullanıldığını göreceksiniz. Ancak, tıpkı kumaşlar gibi, dayanıklılık da değişen bir hedeftir ve hiçbir kumaş tüm bunları yapamaz. Bununla birlikte, daha iyi malzemelerin etik üretim ve çevre dostu prosedürler yoluyla daha açık bir moda sektörünün gelişmesine katkıda bulunacağına inanılmaktadır.

Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri

Tekstil, dünyada en çok tüketilen ikinci maldır. Tekstil endüstrisi, su ve hava kalitesi, toprak ve biyolojik çeşitlilik üzerinde önemli bir çevresel etkisi olan en kirletici endüstrilerden biridir.

Sürdürülebilir bir tekstil ürünü, işlevinden ödün vermeden yeniden kullanılabilen veya geri dönüştürülebilen bir üründür. Sürdürülebilir tekstiller, pestisitler ve gübreler olmadan yetiştirilebilen pamuk, kenevir veya bambu lifleri gibi yenilenebilir kaynaklardan yapılır; organik boyalar veya susuz baskı gibi düşük etkili işlemlerle üretilirler.

Sürdürülebilir tekstillerin kullanımı moda endüstrisinde büyüyen bir trenddir. Gittikçe daha fazla şirket, ürünlerinde tekstil üretiminin çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olacak sürdürülebilir tekstiller kullanıyor.

Bazı şirketler tekstil üretmek için plastik şişeler veya eski balık ağları gibi geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyor. Diğer şirketler, polyester gibi sentetik malzemeler yerine organik pamuk veya yün kullanıyor. Sürdürülebilir tekstil ürünleri de diğer malzemelere göre daha dayanıklıdır, bu nedenle yeniden kullanılabilirler ve diğer giyim türlerine göre daha uzun süre dayanırlar.

Sürdürülebilir tekstiller aynı zamanda sosyal eşitlik gözetilerek üretilmelidir: üretimlerinde işçileri sömürmemeli veya çocuk işçi kullanmamalıdırlar; atölye koşullarını kullanmamalıdırlar  ve üretim süreçlerinde tehlikeli kimyasallar kullanmamalıdırlar.

Sürdürülebilir tekstil ürünleri, pamuk, kenevir, elyaf, polyester ve bambu gibi yenilenebilir malzemelerden yapılan tekstillerdir. Bu ürünler, sentetik veya yenilenemeyen malzemelerden yapılanlara göre daha düşük çevresel etkiye sahiptir.

Sürdürülebilir tekstil ürünleri bulmanın ilk adımı, onları üreten firmalar hakkında araştırma yapmaktır. Patagonia ve Nike gibi şirketler, daha iyi kararlar almak için diğer şirketleri etkilemek için güçlerini kullandıkları için sürdürülebilir tekstil hareketinde lider oldular. Gama Recycle da sürdürülebilir tekstil malzemeleri üreticilerinden bir tanesidir ve Türkiye’de öncüdür.

İşte birkaç sürdürülebilir tekstil ürünü;

Geri Dönüştürülmüş Polyester / Rejenere Polyester

Geri dönüştürülmüş polyester, elyaf haline getirilmiş plastik su şişelerinden elde edilen PET'tir (PET, polyester yapmak için kullanılan bir kimyasaldır). Kumaş geri dönüştürülür ve plastiğin çöplüklere girmesini önler. Gama Recycle olarak biz de geri dönüştürülmüş polyester kullanmanızı öneririz çünkü bir giysi tamamen doğal liflerden (örneğin, iç çamaşırı veya tozluk gibi esnek giysiler) yapılamadığında, işlenmemiş eşdeğerinden daha az zararlıdır ve üretim sırasında daha az karbon emisyonu üretir.

Giysilerimizde en yaygın olan tekstil polyesterdir. Giysilerimizin %52'sinde bulunur.

Yenilenmesi mümkün olmayan fosil bir kaynak olan petrol, sentetik kumaş polyesterin kaynağıdır. İyi bilindiği gibi, ham petrolün petrokimyasallara dönüştürülmesi, çevreye hem insan hem de ekolojik sağlık için tehlikeli kirleticilerin salınmasına neden olur.

Geri Dönüştürülmüş Yün

Nasıl üretildiğine bağlı olarak sürdürülebilir bir malzeme olabilir. Yün ayrıca son derece yalıtkandır, biyolojik olarak parçalanabilir ve plastikten yapılmış mikro elyafları dökmez. Bir başka mükemmel ekolojik seçim de geri dönüştürülmüş yündür. Kullanılmış yün giysileri çöplüklerden uzak tutmanın yanı sıra, bu uygulama su tasarrufu sağlar, koyun otlatmak için daha az yer kullanır ve yapay boya gerektirmez.

Geri Dönüştürülmüş Pamuk

Geri dönüştürülmüş pamuk, normal veya organik pamuğa göre çok daha az kaynak kullanır ve yeni tekstil atığı üretimini engeller. Bu nedenle harika bir sürdürülebilir seçimdir.

Kullanılmış giysiler veya fazla tekstil ürünleri kullanılarak pamuk geri dönüştürülebilir. Pamuğun kalitesi, yepyeni pamuğun kalitesi kadar yüksek olamaz. Bu nedenle, yeni pamuk ve geri dönüştürülmüş pamuk sıklıkla birleştirilir.

Geri Dönüşümlü Tekstil Elyafları

Birçok araştırmacı şu anda tekstil atıklarından tekstil üretimine odaklanmaktadır. Hem tüketim öncesi hem de tüketim sonrası tekstil atıklarının ne kadarını ürettiğimiz göz önüne alındığında, tekstil atıklarını elden çıkarmak yerine yeniden kullanmak çok mantıklı. Bununla birlikte, elyaf karışımlarını ayırmanın zorluğu ve diğer teknolojik zorluklar nedeniyle bu kumaş formuna henüz geniş çapta erişilebilir değildir.